Step-by-Step Learning for CAT 2020

CAT 2020 Quant - Slot 3 Past Year Questions

1. CAT 2020 Quant - Slot 3

Two alcohol solutions, A and B, are mixed in the proportion 1:3 by volume. The volume of the mixture is then doubled by adding solution A such that the resulting mixture has 72% alcohol. If solution A has 60% alcohol, then the percentage of alcohol in solution B is

  1. 90%
  2. 92%
  3. 94%
  4. 89%

Let initial volume of A and B be 1 lt and 3 lt. Now 4lt of A is added. Now A = 5 lt and B = 3lt. Let % of alcohol in B is p%. So according to the question: 8×72/100 = (5 × 60/100) + (3 × p/100) On solving this we get p= 92

Correct Answer

Option 2

2. CAT 2020 Quant - Slot 3

Anil, Sunil, and Ravi run along a circular path of length 3 km, starting from the same point at the same time, and going in the clockwise direction. If they run at speeds of 15 km/hr, 10 km/hr, and 8 km/hr, respectively, how much distance in km will Ravi have run when Anil and Sunil meet again for the first time at the starting point?

  1. 5.2
  2. 4.6
  3. 4.8
  4. 4.2

Time taken by Anil to complete one round = 3/15 Time taken by Sunil to complete one round = 3/10 Time taken by Anil and Sunil to meet at the starting point first time = 3/5 hrs Distance travelled by Ravi in 3/5 hrs = 8×3/5 = 4.8 kms

Correct Answer

Option 3

3. CAT 2020 Quant - Slot 3

The area, in sq. units, enclosed by the lines x = 2, y = |x – 2| + 4, the X-axis and the Y-axis is equal to
  1. 10
  2. 8
  3. 6
  4. 12

The figure is a trapezium Area = ½ x (4 + 6) × 2 = 10

Correct Answer

Option 1

4. CAT 2020 Quant - Slot 3

A and B are two railway stations 90 km apart. A train leaves A at 9:00 am, heading towards B at a speed of 40 km/hr. Another train leaves B at 10:30 am, heading towards A at a speed of 20 km/hr. The trains meet each other at

  1. 11 : 45 am
  2. 10 : 45 am
  3. 11 : 00 am
  4. 11 : 20 am

CAT 2020 Slot 3 Quant Answer 4

Correct Answer

Option 3

5. CAT 2020 Quant - Slot 3

In the final examination, Bishnu scored 52% and Asha scored 64%. The marks obtained by Bishnu is 23 less, and that by Asha is 34 more than the marks obtained by Ramesh. The marks obtained by Geeta, who scored 84%, is

  1. 399
  2. 417
  3. 439
  4. 357

Bishnu scored 52% and Asha scored 64%. Difference between their actual marks = 23 + 34 =57 Difference in their percentages = 12% So 12% of Total = 57 Total = 57×100/12 Score of Geeta = (57 × 100/12) × 84/100 = 399

Correct Answer

Option 1

6. CAT 2020 Quant - Slot 3

CAT 2020 Quant Slot 3 Ques 6.1
CAT 2020 Quant Slot 3 Ques 6.2

CAT 2020 Slot 3 Quant Answer 6

Correct Answer

Option B

7. CAT 2020 Quant - Slot 3

In a trapezium ABCD, AB is parallel to DC, BC is perpendicular to DC and ∠BAD = 45°. If DC = 5 cm, BC = 4cm, the area of the trapezium in sq cm is (in numerical value)

CAT 2020 Slot 3 Quant Answer 7

Correct Answer

28

8. CAT 2020 Quant - Slot 3

If f(x + y) = f (x) f (y) and f(5) = 4, then f (10) – f (-10) is equal to

  1. 14.0625
  2. 3
  3. 0
  4. 15.9375

F(5 + 5) = F(5)2 = 16 Similarly F(-5)= ¼ , So F(-10) = 1/16 So 16 - 1/16 = 15.9375

Correct Answer

Option 4

9. CAT 2020 Quant - Slot 3

CAT 2020 Quant Slot 3 Ques 9

(2 × 4 × 8 × 16) / (4 × 27/8 × 256/81) = 24

Correct Answer

 24

10. CAT 2020 Quant - Slot 3

Let N, x and y be positive integers such that N = x + y, 2 < x < 10 and 14 < y < 23. If N > 25, then how many distinct values are possible for N? (in numerical value)

N=x + y Minimum of x + y = 3 + 15 =18 Maximum value of x + y = 9 + 22 = 31 Now as N > 25, so all values from 26 to 31 are possible. 6 values are possible

Correct Answer

6

11. CAT 2020 Quant - Slot 3

A man buys 35 kg of sugar and sets a marked price in order to make a 20% profit. He sells 5 kg at this price, and 15 kg at a 10% discount. Accidentally, 3 kg of sugar is wasted. He sells the remaining sugar by raising the marked price by p percent so as to make an overall profit of 15%. Then p is nearest to

  1.  25
  2.  22
  3.  31
  4.  35

Let cost per kg = 1 Mark Price = 1.2/kg Total cost = 35 Total selling price = 35x 1.15 = 40.25 [(5x1.2 )+ (15x 1.2 x 0.9)+ (3× 0) + (12×1.2× (1 + p/100 ))] = 40.25 P= 25

Correct Answer

Option 1

12. CAT 2020 Quant - Slot 3

Vimla starts for office every day at 9 am and reaches exactly on time if she drives at her usual speed of 40 km/hr. She is late by 6 minutes if she drives at 35 km/hr. One day, she covers two-thirds of her distance to office in one-thirds of her usual time to reach office, and then stops for 8 minutes. The speed, in km/hr, at which she should drive the remaining distance to reach office exactly on time is

  1. 27
  2. 28
  3. 26
  4. 29

Let usual time taken is t 40 x t = 35 x (t + 6) So t = 42 mins Distance = 40 x 42/60 = 28kms So 28 x 2/3 = 56/3 kms are covered in 42/3 = 14 mins Vimla stops for 8 mins. Time left = 42 – 14 – 8 = 20 mins So 28/3 kms are to be covered in 20 mins. Speed = (28/3)/(20/60) = 28kmph

Correct Answer

Option 2

13. CAT 2020 Quant - Slot 3

How many integers in the set {100, 101, 102, …, 999} have at least one digit repeated? (in numerical value)

Three digit numbers without repetition = 9 × 9 × 8 = 648 So three digit numbers with at least one digit repeated = 900 – 648 = 252

Correct Answer

252

14. CAT 2020 Quant - Slot 3

A batsman played n + 2 innings and got out on all occasions. His average score in these n + 2 innings was 29 runs and he scored 38 and 15 runs in the last two innings. The batsman scored less than 38 runs in each of the first n innings. In these n innings, his average score was 30 runs and lowest score was x runs. The smallest possible value of x is

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Total score of (n+2) innings = 29x(n+2) = 29n + 58 Total score of n innings = 29n + 58 – 38 – 15 = 30n So n=5 So total score in 5 innings = 30 × 5 = 150 Maximum score in any inning = 37 So 150 – (37× 4) = 2

Correct Answer

Option 2

15. CAT 2020 Quant - Slot 3

Let k be a constant. The equations kx + y = 3 and 4x + ky = 4 have a unique solution if and only if

  1. K ≠ 2
  2. |k| = 2
  3. K = 2
  4. |k| ≠ 2

K/4 = 1/K So K2 = 4 |K| = 2

Correct Answer

Option 4

16. CAT 2020 Quant - Slot 3

Dick is thrice as old as Tom and Harry is twice as old as Dick. If Dick’s age is 1 year less than the average age of all three, then Harry’s age, in years, is  (in numerical value)

Let age of Tom = x So age of Dick = 3x and Harry = 6x So (x + 3x + 6x)/3 - 3x = 1 X = 3 So Harry’s age = 18

Correct Answer

18

17. CAT 2020 Quant - Slot 3

The vertices of a triangle are (0, 0), and (4, 0) and (3, 9). The area of the circle passing through these three points is

  1. 12π/5
  2. 14π/5
  3. 205π/9
  4. 123π/7

CAT 2020 Slot 3 Quant Answer 17

Correct Answer

Option 3

18. CAT 2020 Quant - Slot 3

A person invested a certain amount of money at 10% annual interest, compounded half-yearly. After one and a half years, the interest and principal together became Rs 18522. The amount, in rupees, that the person had invested is  (in numerical value)

P (1 +5/100)3 = 18522 P = 16000

Correct Answer

16000

19. CAT 2020 Quant - Slot 3

CAT 2020 Quant Slot 3 Ques 19

CAT 2020 Slot 3 Quant Answer 19

Correct Answer

3

20. CAT 2020 Quant - Slot 3

The points (2, 1) and (-3, -4) are opposite vertices of a parallelogram. If the other two vertices lie on the line x + 9y + c = 0, then c is

  1. 14
  2. 15
  3. 12
  4. 13

The diagonals will intersect at the midpoint of the line joining (2,1) and (-3,-4). This point will be (-1/2 , -3/2). The line x+9y +c =0 will also pass through (-1/2 , -3/2) So -1/2 + 9x-3/2 + c = 0 C = 14

Correct Answer

Option 1

21. CAT 2020 Quant - Slot 3

CAT 2020 Quant Slot 3 Ques 21
  1. 2
  2. 4
  3. 3
  4. 1

As N is even and N/11 lies between 0.2 and 0.5, So N has to be 4. N/M is less than 0.5, So M has to be greater than 8 but has to be less than 10 as M/20 is also less than 0.5 So M = 9 M – 2N = 9 – 8= 1

Correct Answer

Option 4

22. CAT 2020 Quant - Slot 3

If x1 = -1 and xm = xm+1 + (m + 1) for every positive integer m, then  x100 equals

  1. -5150
  2. -5051
  3. -5050
  4. -5151

CAT 2020 Slot 3 Quant Answer 22

Correct Answer

Option 3

23. CAT 2020 Quant - Slot 3

How many of the integers 1, 2, ….., 120, are divisible by none of 2, 5 and 7?

  1. 40
  2. 42
  3. 41
  4. 43

Euler Number of 120 is 120 x ½ x 4/5 = 48. So 48 numbers are there which are neither divisible by 2, nor by 5. But since the question is asking for the numbers which are not divisible by 7 also, so we need to find odd multiples of 7 but not to take multiples of 5 in them. So the numbers which have to be deleted are 7 x 1 = 7, 7 x 3 = 21, 7 x 7 = 49, 7 x 9 = 63, 7 x 11 = 77, 7 x 13 = 91 and 7 x 17 = 119. Hence these 7 numbers will be subtracted from the 48 numbers which we have just calculated. Hence required answer = 48 – 7 = 41.

Correct Answer

Option 3

24. CAT 2020 Quant - Slot 3

A contractor agreed to construct a 6 km road in 200 days. He employed 140 persons for the work. After 60 days, he realized that only 1.5 km road has been completed. How many additional people would he need to employ in order to finish the work exactly on time? (in numerical value)

To complete 1.5 km, 140 persons took 60 days So to complete the remaining 4.5 km, 140 persons would have taken = 60×3 = 180 days Now to complete 180 days work in (200 – 60) = 140 days: Number of persons required = 140 × 180/140 = 180 Additional persons = 180 – 140 = 40

Correct Answer

40

25. CAT 2020 Quant - Slot 3

How many pairs (a, b) of positive integers are there such that a ≤ b and ab = 42017?

  1. 2017
  2. 2019
  3. 2018
  4. 2020

Ax B = 42017 A x B = 24034 Now A and B are factors of 24034 Total factors of the above number are 4035 So there are 4035 cases possible So there will be one case where A= B. (4035 – 1)/2 = 2017 cases will be there A>B, these cases are invalid. So 4035 – 2017 = 2018 cases

Correct Answer

Option 3

26. CAT 2020 Quant - Slot 3

Let m and n be positive integers, If x2+ mx + 2n = 0 and x2 + 2nx + m = 0 have real roots, then the smallest possible value of m + n is

  1. 5
  2. 8
  3. 7
  4. 6

m2 – 8n > = 0 and 4n2 – 4m > = 0 Now the smallest value m can take for the first equation is m=3 and n =1, but this will not satisfy the second equation. If m= 4 then n= 2 So m + n = 6

Correct Answer

Option 4

best CAT Coaching

We at Quantifiers understand and deliver on the personal attention each of our students requires. Whether it is through our pedagogy that enables non-engineers or non-math background students, our constant effort to proactively provide solutions, or our focus on our student’s goals.