Step-by-Step Learning for CAT 2024

CAT 2024 Quant - Slot 1 Past Year Questions

1. CAT 2024 Quant - Slot 1

In the XY -plane, the area, in sq. units, of the region defined by the inequalities y ≥ x + 4 and – 4 ≤ x2 + y2 + 4(x-y) ≤ 0 is

  1. π

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 1

Correct Answer

Option B

2. CAT 2024 Quant - Slot 1

The sum of all real values of k for which

CAT 2024 Slot 1 Quant ques 2
  1. 4/3
  2. −4/3
  3. 2/3
  4. −2/3

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 2

Correct Answer

Option D

3. CAT 2024 Quant - Slot 1

The sum of all four-digit numbers that can be formed with the distinct non-zero digits a, b, c, and d, with each digit appearing exactly once in every number, is 153310 + n, where n is a single digit natural number. Then, the value of (a + b + c + d + n) is

Here to form all 4-digit numbers using the distinct non-zero digits a, b, c, d and each digit appears exactly once in each position across all permutations. The total number of 4 – digit numbers is 4! = 24 Each digit appears 24/4 = 6 times in each place (thousands, hundreds, tens, and units) For a given digit x, its total contributions are, x × (1000 + 100 + 10 + 1) × 6 = x × 1111 × 6 = 6666x. The sum of all numbers is: 6 × 1111 × (a + b + c + d) = 6666 (a + b + c + d). 6666 (a + b + c + d) = 153310 + n, where n is a single-digit natural number. Divide 153310 by 6666 ⇒ a + b + c + d = 153310/6666 = 23 (approx) ⇒ 6666 × 23 = 153318 ⇒ 153310 + n = 153318 ⇒ n = 153318 – 153310 = 8 The value of a + b + c + d + n = 23 + 8 = 31

Correct Answer

31

4. CAT 2024 Quant - Slot 1

Renu would take 15 days working 4 hours per day to complete a certain task whereas Seema would take 8 days working 5 hours per day to complete the same task. They decide to work together to complete this task. Seema agrees to work for double the number of hours per day as Renu, while Renu agrees to work for double the number of days as Seema. If Renu works 2 hours per day, then the number of days Seema will work, is

Total number of hours for which Renu worked is 15 × 4 = 60 hrs Total number of hours for which Seema worked is 8 × 5 = 40 hrs Total work is taken as LCM of (60, 40) = 120 units Efficiency of Renu is 120/60 = 2 units/hours Efficiency of Seema is 120/40 = 2 units/hours As per the question Renu works 2 hours per day, So Seema works for 4 hours per day. Total work completed by Renu is 2 × 2 = 4 units/day Total work completed by Seema is 3 × 4 = 12 units/day As per the question number of day taken by Renu is double of Seema. Let number of day taken by Seema is ‘x’ so number of days taken by Renu is ‘2x’. Total work will be completed by 4 × 2x + 12x = 120 x = 6 days.

Correct Answer

6

5. CAT 2024 Quant - Slot 1

For any natural number n, let an be the largest integer not exceeding √n. Then the value of a1 + a2 +…… + a50 is

Question is based on GINT, largest integer not exceeding √n. Find the value of a1 + a2 +….+a50. When n = 1, √1= 1 n = 2, √2= 1 n = 3, √3= 1 n = 4, √4= 2 So, we need to count it like this, from 1 to 3 we have 1 three times so total will be 1 × 3 = 3 from 4 to 8 we have 2 five times so total will be 2 × 5 = 10 from 9 to 15 we have 3 seven times so total will be 3 × 7 = 21 from 16 to 24 we have 4 nine times so total will be 4 × 9 = 36 from 25 to 35 we have 5 eleven times so total will be 5 × 11 = 55 from 36 to 48 we have 6 thirteen times so total will be 6 × 13 = 78 from 49 to 50 we have 7 two times so total will be 7 × 2 = 14 Hence, answer will be 3 + 10 + 21 + 36 + 55 + 78 + 14 = 217

Correct Answer

217

6. CAT 2024 Quant - Slot 1

The surface area of a closed rectangular box, which is inscribed in a sphere, is 846 sq cm, and the sum of the lengths of all its edges is 144 cm . The volume, in cubic cm, of the sphere is
  1. 750π
  2. 1125π √2
  3. 1125 π
  4. 750 π √2

Total surface area of cuboid = 2(lb + bh + hl) ⇒ 2(lb + bh + hl) = 846 cm2 The sum of lengths of all the edges = 4(l + b + h) =144 ⇒ l + b + h = 36cm Now, (l + b + h)2 = l2 + b2 + h2 + 2(lb + bh + hl) ⇒ l2 + b2 + h2 = (l + b + h)2 – 2(lb + bh + hl) ⇒ l2 + b2 + h2 = 362 – 846 = 1296 – 846 = 450CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 6

Correct Answer

Option B

7. CAT 2024 Quant - Slot 1

If x is a positive real number such that 4log10x + 4log100x + 8log1000x = 13, then the greatest integer not exceeding x, is In a class, 60% of the students are girls and the rest are boys. There are 30 more girls than boys. If 68% of the students, including 30 boys, pass an examination, the percentage of the girls who do not pass is

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 7

Correct Answer

31

8. CAT 2024 Quant - Slot 1

If (a + b √n) is the positive square root of (29 − 12 √5), where a and b are integers, and n is a natural number, then the maximum possible value of (a + b + n) is

  1. 22
  2. 4
  3. 6
  4. 18

(29 - 12√5) = (a + b√n)2 (29 - 12√5) must be a square of (x-y)2 (x-y)2 = x2 + y2 + 2xy 2xy = 12√5 xy = 6√5 If we take x = 6 and y = √5 (6 - √5)2 = 36 + 5 - 12√5 = 41 - 12√5 ( not possible) If we take x = 3 and y = 2√5 (3 - 2√5)2 = 9 + 20 - 12√5 = 29 - 12√5 (possible) If we take x = 2√5 and y = 3 (2√5 - 3)2 = 20 + 9 - 12√5 = 29 - 12√5 (possible) If we take x = √20 and y = 3 (√20 - 3)2 = 20 + 9 - 12√5 = 29 - 12√5 (possible) If we take x = √20 and y = 3 (3 - √20)2 = 20 + 9 - 12√5 = 29 - 12√5 (possible) Positive root: (a + b√n)2 = (3 - 2√5)2 = a + b + n = 3 -2 + 5 = 6 Negative root: (a + b√n)2 = (2√5 - 3)2 = a + b + n = 2 + 5 – 3 = 4 Positive root: (a + b√n)2 = (-3 + √20)2 = a + b + n = -3 + 1 + 20 = 18 (Answer) Negative root: (a + b√n)2 = (3 - √20)2 = a + b + n = 3 – 1 + 20 = 22 As the question asked maximum possible value of positive root so answer is 18.

Correct Answer

Option D

9. CAT 2024 Quant - Slot 1

A shop wants to sell a certain quantity (in kg) of grains. It sells half the quantity and an additional 3 kg of these grains to the first customer. Then, it sells half of the remaining quantity and an additional 3 kg of these grains to the second customer. Finally, when the shop sells half of the remaining quantity and an additional 3 kg of these grains to the third customer, there are no grains left. The initial quantity, in kg, of grains is
  1. 50
  2. 18
  3. 42
  4. 36

Explanation: The best way to solve such questions is to move backwards. In the end he is left with nothing. Just see that to the last person he has given 1/2 of the grains and then 0 grains. In general person sells 1/2 of the grains and 3 kg more, so the person left with 1/2 of the grains and 3 kg less. x/2 – 3 = 0 x = 6 (before giving to third person) x/2 – 3 = 6 x = 18 (before giving to second person) x/2 – 3 = 18 x = 42 (before giving to first person) So the person initially have 42 kg of grains

Correct Answer

Option C

10. CAT 2024 Quant - Slot 1

Let x, y, and z be real numbers satisfying 4(x2 + y2 + z2) = a, 4( x − y − z) = 3 + a. Then a equals
  1. 1
  2. 3
  3. 4
  4. 1 1/3

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 10

Correct Answer

Option B

11. CAT 2024 Quant - Slot 1

Consider two sets A = {2,3,5, 7,11,13} and B = {1,8, 27}. Let f be a function from A to B such that for every element b in B, there is at least one element a in A such that f (a) = b. Then, the total number of such functions f is

  1. 665
  2. 667
  3. 537
  4. 540

Basically we are looking for onto function from A to B. Let n(A) = m, n(B) = n So, number of onto functions = nmnC1(n – 1)m + nC2(n – 2)mnC3(n – 3)m = 363C1(2)6 + 3C2(1)63C3(0) = 540

Correct Answer

Option D

12. CAT 2024 Quant - Slot 1

The selling price of a product is fixed to ensure 40% profit. If the product had cost 40% less and had been sold for 5 rupees less, then the resulting profit would have been 50%. The original selling price, in rupees, of the product is
  1. 20
  2. 15
  3. 14
  4. 10

Let the Initial CP = 100, Initial SP = Initial CP × 140% = 140. New CP = 60% of 100 = 60, New SP = 150% of 60 = 90. Difference between the Initial and New selling price is 140 – 90 = 50 Now we need to compare it with actual information as per the question, our 50 is representing 5 Rs as per question. 10 is representing 1Rs, 140 will represent 14 Rs.

Correct Answer

Option C

13. CAT 2024 Quant - Slot 1

There are four numbers such that average of first two numbers is 1 more than the first number, average of first three numbers is 2 more than average of first two numbers, and average of first four numbers is 3 more than average of first three numbers. Then, the difference between the largest and the smallest numbers, is

Let the four numbers be p, q, r, and s. By first condition, p+q/2 = p + 1 ⇒ q = p + 2 By second condition, p+q+r/3 = p+q/2 +2 ⇒ r = p + 7 By third condition, p+q+r+s/4 = p+q+r/3 +3 ⇒ s = p + 15 Thus the numbers are p, p + 2, p + 7 and p + 15. So, the difference between the largest and the smallest number = p + 15 – p = 15.

Correct Answer

15

14. CAT 2024 Quant - Slot 1

An amount of Rs 10000 is deposited in bank A for a certain number of years at a simple interest of 5% per annum. On maturity, the total amount received is deposited in bank B for another 5 years at a simple interest of 6% per annum. If the interests received from bank A and bank B are in the ratio 10:13, then the investment period, in years, in bank A is
  1. 6
  2. 4
  3. 3
  4. 5

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 14

Correct Answer

Option A

15. CAT 2024 Quant - Slot 1

A fruit seller has a total of 187 fruits consisting of apples, mangoes and oranges. The number of apples and mangoes are in the ratio 5: 2. After she sells 75 apples, 26 mangoes and half of the oranges, the ratio of number of unsold apples to number of unsold oranges becomes 3: 2. The total number of unsold fruits is

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 15

Correct Answer

66

16. CAT 2024 Quant - Slot 1

ABCD is a rectangle with sides AB = 56 cm and BC = 45 cm, and E is the midpoint of side CD. Then, the length, in cm, of radius of in circle of ∆ADE is

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 16 ABCD is a rectangle, E is a mid-point of D and C. ΔADE is a right angle triangle by applying Pythagorean theorem, AE = 53. Using the formula to calculate area of triangle = radius of incircle × Semi perimeter. 1/2 × 28 × 45 = r × (45+28+53/2) r = 10

Correct Answer

10

17. CAT 2024 Quant - Slot 1

If the equations x2 + mx + 9 =0, x2 + nx + 17 = 0 and x2 + (m + n)x + 35 = 0 have a common negative root, then the value of (2m + 3n) is

If the equations x2 + mx + 9 = 0, x2 + nx + 17 = 0 and x2 + (m + n)x + 35 = 0 have a common negative root, then the value of (2m + 3n) is Let 𝛼 be the common negative root, then substitute it into each equation we have α2 + mα + 9 = 0…. (i), α2 + nα + 17 = 0…..(ii) and α2 + (m + n)α + 35 = 0….. (iii) Subtracting eq. (i) and (ii) we get α2 + nα + 17 − α2 − mα − 9 = 0 ⇒ (n − m)α + 8 = 0 α = - 8/n-m α2 + mα + 9 + α2 + nα + 17 = 0 ⇒ 2α2 + (m + n) α + 26 = 0 Subtract the third equation from the sum of the first and second equations, we get 2α2 + (m + n)α + 26 − α2 − (m + n)α − 35 = 0 α2 − 9 = 0 ⇒ α2 = 9 ⇒ α = ± 3, Since α is negative, α = −3 As α = - 8/n-m ⇒ -3 = - 8/n-m ⇒ n – m = 8/3 Substitute, α = −3 into the first equation, we get α2 + mα + 9 = 0 ⇒ 9 − 3m + 9 = 0 ⇒ m = 6 Substitute m = 6 in n – m = 8/3 ⇒ n – 6 = 8/3 ⇒ n = 26/3 Now 2m + 3n = 2 x 6 + 3 x 26/3 = 12 + 26 = 38

Correct Answer

38

18. CAT 2024 Quant - Slot 1

In September, the incomes of Kamal, Amal and Vimal are in the ratio 8: 6: 5. They rent a house together, and Kamal pays 15%, Amal pays 12% and Vimal pays 18% of their respective incomes to cover the total house rent in that month. In October, the house rent remains unchanged while their incomes increase by 10%, 12% and 15%, respectively. In October, the percentage of their total income that will be paid as house rent, is nearest to
  1. 15.18
  2. 13.26
  3. 12.75
  4. 14.84

Let the incomes of Kamal, Amal and Vimal in September be proportional to 8k, 6k, 5k respectively. The house rent paid by Kamal is 15% of 8k = 1.2k The house rent paid by Amal is 12% of 6k = 0.72k The house rent paid by Vimal is 18% of 5k = 0.9k Their total house rent = 1.2k + 0.72k + 0.9k = 2.82k In October their house rent remains same while their incomes increase by 10%, 12% and 15% respectively. Kamal's increased income = 8k × 1.1 = 8.8k Amal's increased income = 6k × 1.12 = 6.72k Vimal's increased income = 5k × 1.15 = 5.75k Total income in October = 8.8k + 6.72k + 5.75k = 21.27k The house rent remains the same at 2.82k. The percentage of their total income paid as rent in October = 2.82k / 21.27k × 100 = 13.26% (aprox.)

Correct Answer

Option B

19. CAT 2024 Quant - Slot 1

Suppose x1, x2, x3, ….. , x13 are in arithmetic progression such that x5 = −4 and 2x6 + 2x9 = x11 + x13. Then, x100 equals
  1. -196
  2. 206
  3. 204
  4. -194

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 19

Correct Answer

Option D

20. CAT 2024 Quant - Slot 1

A glass is filled with milk. Two-thirds of its content is poured out and replaced with water. If this process of pouring out two-thirds the content and replacing with water is repeated three more times, then the final ratio of milk to water in the glass, is
  1. 1:26
  2. 1:80
  3. 1:27
  4. 1:81

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 20

Correct Answer

Option B

21. CAT 2024 Quant - Slot 1

Two places A and B are 45 kms apart and connected by a straight road. Anil goes from A to B while Sunil goes from B to A. Starting at the same time, they cross each other in exactly 1 hour 30 minutes. If Anil reaches B exactly 1 hour 15 minutes after Sunil reaches A, the speed of Anil, in km per hour, is
  1. 18
  2. 14
  3. 12
  4. 16

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 21

Correct Answer

Option C

22. CAT 2024 Quant - Slot 1

When 10100 is divided by 7, the remainder is
  1. 1
  2. 3
  3. 4
  4. 6

CAT 2024 Slot 1 Quant Answer 22

Correct Answer

Option C

best CAT Coaching

We at Quantifiers understand and deliver on the personal attention each of our students requires. Whether it is through our pedagogy that enables non-engineers or non-math background students, our constant effort to proactively provide solutions, or our focus on our student’s goals.